Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήρε ανάσα

Πανσερραϊκός - Αστέρας Καβάλας: 50-48

Νίκη-«οξυγόνο» σημείωσε ο Πανσερραϊκός στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Καβάλας. Τα «λιοντάρια» μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος στο φετινό πρωτάθλημα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και δείχοντας υπομονή στο παιχνίδι τους κατόρθωσαν όχι μόνο να ισοφαρίσουν στο σκορ (23-23), αλλά και να μπουν στη θέση του οδηγού (29-23).

Οι «κόκκινοι» ήταν εντυπωσιακοί στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 13 πόντων (36-23, 7:48). Οι Καβαλιώτες όμως δεν τα παράτησαν και έκαναν ξανά ντέρμπι το ματς μειώνοντας σε 40-37 (2:20). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 45-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι είχαν την εικόνα του νικητή (50-42, 4:07), αλλά λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσουν». Ο Πανσερραϊκός υπέστη «μπλακ - άουτ» στο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και το ματς έγινε από το πουθενά «θρίλερ». Ευτυχώς για τα «λιοντάρια» το τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή του αγώνα ο Παπαδόπουλος ήταν άστοχο και τέλος καλό όλα καλά.

Σχόλιο από serresbasket: Γλίτωσε το «έμφραγμα» ο Πανσερραϊκός στο τέλος. Απαιτείται συγκέντρωση για 40 λεπτά.

Σπουδαία νίκη η σημερινή για τους «κόκκινους».

Διαιτητές: Δημάδης - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 12-13, 29-23 (ημ.), 45-39, 50-48

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Γεωργιανός 7 (1), Μπουτάκογλου 3, Τσανάκας 11 (1), Γκουτζιάς 13, Χατζηανδρέου 11 (1), Χατζής 2, Γιαβρόπουλος 3 (1), Παπαδόπουλος, Στογιάκοβιτς.

Αστέρας (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 9 (2), Ρότσας 15 (2), Φραγκόπουλος 6, Σαμαράς 4, Μυτικόπουλος 8, Παπαδόπουλος 6 (1), Πανδής.