ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το καθήκον του ο Ορφέας - «Μάδησε» το «τριφύλλι» ο Πανσερραϊκός

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αστέρας Καβάλας: 66-46

Συνεχίζει απτόητος ο Ορφέας, ο οποίος επικράτησε του Αστέρα Καβάλας στο γήπεδο της Ομόνοιας.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Κατσικά προηγήθηκαν 8-1 και 13-4 (3:30). Η περίοδος έληξε 19-8.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού διεύρυνε το προβάδισμά της (30-12, 3:48). Στις τάξεις όμως του Ορφέα επήλθε αδικαιολόγητη χάλαρωση και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 32-22 «τρέχοντας» 2-10 σερί.

Στη τρίτη περίοδο ο Αστέρας «ροκάνισε» κι άλλο τη διαφορά (36-29, 8:55). Ευτυχώς οι «ασπρόμαυροι» συνήλθαν εγκαίρως και το δεκάλεπτο έκλεισε με 52-37.

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (59-38) και ο Ορφέας κατέκτησε εύκολα το έβδομο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνος.

- Υποβασταζόμενος αποχώρησε από το παρκέ ο Ντίκογλου. Ο έμπειρος καλαθοσφαιριστής τραυματίσθηκε στο δεξί πόδι στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 19-8, 32-22 (ημ.), 52-37, 66-46

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 24 (4), Καβαργύρης 2, Σουλούγκας 7, Γκουτζιομήτρος 4, Κατσικάς 13, Καδής 5, Χατζηπέτρου 6, Τεβετζίδης 4, Καρακώστας 1, Ντίκογλου, Ιωσηφίδης.

Αστέρας (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 1, Ανίσογλου 3 (1), Ρότσας 11 (2), Σαμαράς 7 (1), Πανδής 13 (1), Μυτικόπουλος 5, Παπαδόπουλος 6, Ζωτίδης, Κωστάκης, Πανακούλιας, Βασιλειάδης.

Πανσερραϊκός - Α.Ο.Σ: 73-65

Σπουδαία εντός έδρας επιτυχία σημείωσε ο Πανσερραϊκός. Οι «κόκκινοι» υπέταξαν τον Α.Ο.Σ στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου (58-64).

Τα «λιοντάρια» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος της συνάντησης ξεφεύγοντας στο σκορ με 40-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» έδειξαν σημεία ζωής και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι (49-48 έληξε το τρίτο δεκάλεπτο).

Στο 32' το «τριφύλλι» προσπέρασε στο σκορ με 51-52 και η μάχη άναψε για τα καλά. Πανσερραϊκός και Α.Ο.Σ βάδισαν σε τεντωμένο σχοινί, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο τέλος πανηγυρίζοντας το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 26-15, 40-27 (ημ.), 49-48, 73-65

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Στογίλκοβις 2, Γεωργιανός 3, Μπουτάκογλου 5, Τσανάκας 9 (1), Γκουτζιάς 5, Χατζηανδρέου 14, Χατζής 24 (5), Γιαβρόπουλος 11.

Α.Ο.Σ (Ιωαννίδης): Κηπουρός 15, Δώδος 12 (2), Σκαλιστής 3 (1), Τέντσος 14 (2), Τρέντσιος 2, Εμμανουήλ 9, Στόικος 4, Καραμπατζιάκης 2, Αγάλου 4.

Σχόλιο από serresbasket: Χαλαρή νίκη για Ορφέα - Σημαντική επικράτηση για τα «λιοντάρια». Μέχρι τέλους θα παλέψουν Πανσερραϊκός, Α.Ο.Σ κι Αστέρας Καβάλας για δύο εισιτήρια.