Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Άγγιξε» τη νίκη

Α.Ο.Σ - Παναθλητικός Συκεών: 70-75

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι ήταν αυτό που έλαβε χώρα νωρίτερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Σερρών ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τον Παναθλητικό. Το ματς όπως αναμενόταν πριν το τζάμπολ ήταν ντέρμπι και το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ξεκίνησε φορτσάτο με τη Νίκη Χωλοπούλου να είναι ασταμάτηση. Οι γηπεδούχες κατόρθωσαν να χτίσουν σταδιακά μια σημαντική διαφορά (10-5, 14-7, 17-9, 20-11, 24-13). Η περιόδος έκλεισε με 26-16, με τη Μαρία Χωλοπούλου όμως να έχει συμπληρώσει 3 φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 13 πόντους (29-16), αλλά οι φιλοξενούμενες ανασυντάχθηκαν και μείωσαν σε 36-32 (1:28). Λίγο αργότερα η Μαραγκού με τρίποντο διαμόρφωσε το 43-36 που αποτέλεσε το σκορ της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ πάσχιζε να μείνει μακριά από τον Παναθλητικό (50-41, 54-47: 5:04), αλλά το συγκρότημα του Σίμου Συρόπουλου δεν έδειξε διάθεση να τα παρατήσει πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (54-53: 2:02), με την Ιγνατίου να να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην επίθεση.

Η περίοδος τελείωσε 56-55, με τον Νίκο Κηρύκο να πονοκεφαλιάζει εξαιτίας των 4 φάουλ της Νίκης Χωλοπούλου (από το 22').

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Σερραίες και Θεσσαλονικιές «κονταροχτυπήθηκαν» στο παρκέ για την κατάκτηση της νίκης. Ο Παναθλητικός είχε το μομέντουμ αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (58-63, 63-68).

Οι «πράσινες» έκαναν την ύστατη προσπάθεια φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση, αλλά σε δύο περιπτώσεις Τόγα και Μπακιρτζίδου απέτυχαν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (στο 67-69 Τόγα [1:30], Μπακιρτζίδου [40'']). Η σέντερ του «τριφυλλιού» με φοβερό γκολ-φάουλ πέτυχε το 70-71 (14''), αλλά στην εξέλιξη της συνάντησης η Τσαμπούρη με βολές σημείωσε το 70-73 (13'').

Ο Νίκος Κηρύκος κάλεσε τάιμ-άουτ προκειμένου ο Α.Ο.Σ να εκδηλώσει μια καλή τελική επίθεση, αλλά η Νίκη Χωλοπούλου (η αδελφή της Μαρία είχει αποβληθεί στο 36' με 5 φάουλ) έκανε λάθος επιλογή και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του πρωτοπόρου Παναθλητικού.

Σχόλιο από serresbasket: Μπάσκετ υψηλού επιπέδου από Α.Ο.Σ και Παναθλητικό. Άξιες συγχαρητηρίων είναι οι αθλήτριες της σερραϊκής ομάδας για τη σημερινή τους εμφάνιση.

Διαιτητές: Μελανίδης - Ντόγκας

Δεκάλεπτα: 26-16, 43-36 (ημ.), 56-55, 70-75

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 15 (1), Τόγα 2, Μπακιρτζίδου 20, Τζιαμπάζη 11 (3), Χωλοπούλου Ν. 13, Χωλοπούλου Μ. 9, Πρόικου.

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Χαϊριστανίδου 15, Νικολαΐδου 4, Αναστασιάδου 2, Γιαννοπούλου 19, Ιγνατίου 18, Τσαμπούρη 13 (1), Ταρπάγκου 4, Κωστανάκη.