Σάββατο 1 Μαρτίου 2014

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έμφραγμα» στο φινάλε

Ίκαροι - Φιλαθλητικός: 70-71

«Φαρμακερή» ήττα γνώρισαν οι Ίκαροι από τον Φιλαθλητικό στις Σέρρες σε ένα παιχνίδι που ήταν τελικός για τους «κυανοκίτρινους». Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου ύστερα από το σημερινό αρνητικό αποτέλεσμα βρίσκεται με το ένα πόδι εκτός της Α2.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όλως παραδόξως ξεκίνησαν δίχως πάθος σε αντίθεση με τους Αθηναίους που μπήκαν δυνατά στο παρκέ.

Οι φιλοξενούμενοι δουλεύοντας μεθοδικά ξέφυγαν στο σκορ (5-14, 4:20), με τους Ικάρους να μη μπορούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα η διαφορά υπέρ του Φιλαθλητικού «σκαρφάλωσε» στο +13 (8-21, 1:52) και η περίοδος έκλεισε με 14-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σερραίοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και πλησίασαν σε 21-25 (7:34). Το συγκρότημα του Τάκη Ζήβα λίγο αργότερα βρέθηκε στο +8 (23-31, 3:25), αλλά οι Ίκαροι κατόρθωσαν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά (32-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» αντλώντας θετική ενέργεια από τον κόσμο έκαναν την ολική ανατροπή (46-45, 5:13). Το σύνολο του Νίκου Οικονόμου είχε το μομέντουμ και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ίκαροι και Φιλαθλητικός «σχοινοβάτησαν» σε τεντωμένο σχοινί. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και έμειναν άποντοι πάνω από 4 λεπτά (56-53, 5:40).

Παρόλες τις δυσκολίες το νερό έδειξε να μπαίνει στ' αυλάκι όταν ο Ναούμης με σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 διαμόρφωσε το 64-59 (2:48).

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν σημειώνοντας 2-8 σερί (66-67, 44'').

Εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Δήμας με ολύμπια ψυχραιμία από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» σημείωσε το 70-68.

Ο προπονητής του Φιλαθλητικού κάλεσε τάιμ-αουτ και το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στη τελευταία φάση του ματς.

Ο Χείλαρης επιχείρησε τρίποντο, αστόχησε ,πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ και πάσαρε γρήγορα στον Τσαρουχά, ο οποίος «σκότωσε» τους Ικάρους από την περιφέρεια «παγώνοντας» το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Σχόλιο από serresbasket: Στο χείλος του γκρεμού βρίσκονται πλέον οι Ίκαροι. Οι «κυανοκίτρινοι» μόνο με θαύμα θα παραμείνουν στη κατηγορία.

Στράφι πήγε η εξαιρετική εμφάνιση του Ναούμη. Σημαντική υπήρξε η συνεισφορά του Σταμπουλή κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο. Βοήθησε και ο Συμεωνίδης. Ο αρχηγός της σερραϊκής ομάδας μπλοκαρίσθηκε όμως στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Αρνητικός ήταν ο Λυμπερόπουλος, ο οποίος δεν πρόσφερε τίποτα απολύτως στην επίθεση, ενώ απέτυχε να βοηθήσει και στον οργανωτικό τομέα.

Οι «κυανοκίτρινοι» πρέπει να μαζέψουν τα «κομμάτια» τους το συντόμοτερο δυνατό και να πάνε για το διπλό στο Ιβανώφειο.

Στη συνάντηση με το Λαύριο είχε γραφτεί σχόλιο περί τύχης. Απόψε απεδείχθη αυτό περίτρανα στη τελευταία φάση του αγώνα.

Διαιτητές: Μπήτης - Λαζαρίδης - Τζίμα

Δεκάλεπτα: 14-25, 32-35 (ημ.), 54-49, 70-71

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 2, Σταμπουλής 17 (3), Δήμας 5, Συμεωνίδης 15, Σιώπης 8 (1), Ναούμης 23 (1), Γεωργιανός, Λυμπερόπουλος.

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Τσαρουχάς 15 (3), Παπαδιονυσίου 8, Λάκκας 13, Καμπερίδης 9 (1), Χείλαρης 20 (3), Ντιαλό 2, Χάλαρης 4, Μουρίκης, Τζόλος.